Easter Shakshuka Baked Eggs
INGREDIENTS:
-
6 EggsΒ
-
1 Jar HFM roasted tomato sauceΒ
-
275g Haloumi cheeseΒ
-
1 Tin butter beans ( 275g )
-
1 Jar artichoke hearts
-
6 slices sourdoughΒ
-
ΒΌ bunch corianderΒ
-
1 tsp SpanishΒ spice mixΒ
-
Salt + Pepper to taste
-
Preheat oven to 200Β°
Β
METHOD:
-
In a large pan on your stovetop, pour in the tomato sauce and sprinkle in the Spanish spice mix. Bring to the boil and turn down to simmer.
-
Drain the butter beans and add to the pan.Β Meanwhile, pick the coriander leaves and finely chop the stalks. Add the stalks to the sauce, stirring well.
-
Crack the eggs into the sauce. Transfer the pan into your preheated oven, cooking for approx 10min.
-
Whilst the eggs are cooking in your oven, cut the halloumi into 1cm thick rectangles and in a frying pan on high heat, drizzle in olive oil, and pan fry the slicesΒ for 2 min on each side. Once out of the pan, tear apart into a crumble.Β
-
Place the slices of sour dough or the bread of your preference in the toaster.
-
Remove your eggs from the oven, sprinkling over theΒ halloumi chunks, a few sliced up artichoke hearts and coriander leaves.Β
-
Serve hot with fresh toast and enjoy!
Β
Serves: 6
Prep & cook time: 25 min
Recipe and photography by Bonnie Coumbe. Visit herΒ site hereΒ &Β Instagram here.Β Styling by Lauren Miller. Visit herΒ site here & Instagram here.Β
Ingredients for Easter Shakshuka Baked Eggs
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Bills Organic Medium Rye Sourdough 620g
$8.69 ea $1.40 / 100g -
Special
-
Special
Harris Farm Roast Tomato Cooking Sauce 500g
$8.99 ea $1.80 / 100g -
Special
-
Special
Port Stephens Free Range Eggs x18 Pack 900g
$9.99 ea $1.11 / 100g -
Special
Kangaroo Valley Eggs Range Pastured Eggs 700g
$12.50 ea $1.79 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
