Toasted Waffles, Caramelised Peaches & Smooth Vanilla Ricotta

Prep time: 10 mins
Cooking time: 20 mins
Serves: 4
Ingredients:
- ½ Cup Walnuts
- 200ml Maple Syrup
- 375g Smooth Ricotta La Stella
- 1 tsp Vanilla Extract
- 1 Tbsp Icing Sugar
- 2 Peaches
- 20g Butter
- 275g Belgian Waffles Wattle Valley
Method
1. Preheat the oven to 180°C.
2. Place the walnuts on a baking tray lined with baking paper. Drizzle with ¼ cup of maple syrup and toss well until well coated.
3. Place into the oven and roast for 5-7mins until golden brown and caramelised. Remove from oven and set aside to cool.
4. Place the ricotta cheese in a mixing bowl, add the vanilla extract and the icing sugar. Mix well with a whisk until well combined and set aside in the fridge.
5. Slice off the 2 cheeks from each peach.
6. Bring a large frying pan to medium high heat, drizzle with olive oil and place the peach cheeks in the pan. Cook for 2-3 mins and add the butter.
7. Drizzle with 1 Tbsp of maple syrup and baste the peaches with the maple butter for a minute until soften and golden brown. Turn off the heat and let it cool for 2 mins in the pan.
8. Place the waffles in the toaster and once ready serve warm with ricotta cheese, caramelised peaches, and candied walnuts.
Ingredients for Toasted Waffles, Caramelised Peaches & Smooth Vanilla Ricotta
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Chef's Choice Organic Maple Syrup 189ml
$9.99 ea $5.29 / 100mL -
Special
-
Special
-
Special
Chef's Choice Pure Vanilla Extract 100ml
$17.99 ea $1.80 / 10mL -
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Well and Good Chocolate Mud Cake Mix 475g
$6.50 ea $1.37 / 100g -
Special
Julianne's Kitchen Quince & Orange Paste 100g
$6.99 ea $6.99 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
Julianne's Kitchen Chicken & Madeira Pate 140g
$9.99 ea $7.14 / 100g -
Special
Julianne's Kitchen Pear & Cinnamon Paste 100g
$6.99 ea $6.99 / 100g -
Special
-
Special
Julianne's Kitchen Apple & Thyme Paste 100g
$6.99 ea $6.99 / 100g -
Special
-
Special
Zee's Love In a Jar Preserved Lemon 300g
$18.99 ea $6.33 / 100g -
Special
-
Special