Simple Fluffy Vegan Pancakes
INGREDIENTS:
-
1 cup buckwheat flour
-
2 tsp baking powder
-
1 tsp ground cinnamon
-
1/8 tsp sea salt
-
1 cup almond milk
-
1 tsp vanilla extract
-
1 tbsp maple syrup
-
1 tsp apple cider vinegar
METHOD:
-
In a medium mixing bowl, combine the almond milk, vanilla extract, maple syrup and apple cider vinegar. Whisk well.
-
Add in the buckwheat flour, baking powder, cinnamon and salt. Mix until smooth.
-
Cook the pancakes on a non-stick frypan on medium-low heat for 2-3 minutes on each side or until golden.
-
Serve with fresh berries and coconut yogurt. Enjoy!
Serves: 2
Prep: 10 minutes
Cook: 15 minutes
To follow Cherie aka Thriving on Plants on Instagram, click here! To follow along her fab blog, click here, and to purchase her eBook, click here (it's awesome!).
Ingredients for Simple Fluffy Vegan Pancakes
-
Special
-
Special
Nutty Bruce Organic Unsweetened Almond Milk 1L
$6.50 ea $6.50 / litre -
Special
-
Special
Nutty Bruce Organic Almond and Coconut Milk 1L
$6.50 ea $6.50 / litre -
Special
-
Special
Nutty Bruce Organic Activated Almond Milk 1L
$6.50 ea $6.50 / litre -
Special
Honest to Goodness Organic Maple Syrup 250ml
$10.95 ea $4.38 / 100mL -
Special
Bragg Organic Apple Cider Vinegar 473ml
$12.99 ea $2.75 / 100mL -
Special
Chef's Choice Organic Maple Syrup 189ml
$9.99 ea $5.29 / 100mL -
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Spice and Co Cinnamon Cassia Ground 65g
$3.89 ea $0.60 / 10g -
Special
Gourmet Organic Herbs Cinnamon Ground 30g
$3.99 ea $1.33 / 10g -
Special
-
Special
Chef's Choice Pure Vanilla Extract 100ml
$17.99 ea $1.80 / 10mL -
Special
Mandole Orchard Almond Milk Original 1L
$5.99 ea $5.99 / litre -
Special
-
Special
-
Special
Bragg Organic Apple Cider Vinegar 946ml
$18.99 ea $2.01 / 100mL -
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Well and Good Chocolate Mud Cake Mix 475g
$6.50 ea $1.37 / 100g -
Special
Julianne's Kitchen Quince & Orange Paste 100g
$6.99 ea $6.99 / 100g -
Special
-
Special
Julianne's Kitchen Chicken & Madeira Pate 140g
$9.99 ea $7.14 / 100g -
Special
-
Special
Julianne's Kitchen Pear & Cinnamon Paste 100g
$6.99 ea $6.99 / 100g -
Special
-
Special
Julianne's Kitchen Apple & Thyme Paste 100g
$6.99 ea $6.99 / 100g -
Special
Zee's Love In a Jar Preserved Lemon 300g
$18.99 ea $6.33 / 100g -
Special
-
Special