Mini Christmas Loaves

These loaves make perfect small presents, particularly for anyone who is gluten or dairy intolerant. They are an easy muddle and mix, so are a good project to get the kids involved in too.
Makes six mini Christmas cake loaves.
INGREDIENTS
- 500g mixed dried fruit
- 125ml brandy/ Cointreau/ sherry or Earl Grey tea
- 3 tbsp liquid coconut oil
- 2 tbsp honey
- 4 eggs, beaten
- zest of 1 orange
- 120g ground almonds
- 25g coconut flour
- 2 tsp mixed spice
- ½ tsp baking powder (gluten free baking powder if needed)
- 50g slivered almonds
- pinch of salt
METHOD
- Combine the dried fruit and alcohol (or Earl Grey tea) in a large bowl and cover, leaving to soak for at least 4 hours, preferably overnight.
- Preheat oven to 150°C/300°F.
- Grease six holes in a 9.3 cm/6.1 cm mini loaf tin tray. Alternatively, makes 1 x 21 cm x 13 cm loaf, or 1 x 20 cm round Christmas cake.
- Whisk together all of the wet ingredients. Fold in the dry. Transfer to tins and bake 45-55 minutes (up to 1 hour for a large loaf or cake), until golden on top and a skewer comes out dry. Allow to cool in the tins. These will keep happily in the fridge for 1-2 weeks, but also freeze well.
Recipe by Tori Haschka.
Ingredients for Mini Christmas Loaves
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
The Market Grocer Dried Blueberries 100g
$5.99 ea $5.99 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Harris Farm Eggs Free Range Eggs x12 660g
$8.49 ea $1.29 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Chef's Choice Himalayan Pink Fine Salt 300g
$4.99 ea $0.17 / 10g -
Special
-
Special
-
Special
Holbrook Paddock Eggs Free Range Eggs x12 700g
$13.29 ea $1.90 / 100g -
Special
Holbrook Paddock Eggs Free Range Eggs x12 800g
$13.99 ea $1.75 / 100g -
Special
-
Special
The Market Grocer Apricot Delight 500g
$13.99 ea $2.80 / 100g -
Special
The Market Grocer Low Cholesterol Mix 100g
$2.99 ea $2.99 / 100g -
Special
-
Special
The Market Grocer Pasteli Sesame Bar 100g
$4.49 ea $4.49 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Farmer's Choice Free Range Eggs x12 800g
$10.99 ea $1.37 / 100g