Hot Cross Bun Ice Cream Sandwiches with Chocolate Sauce

Prep time: 10 minutes
Cook Time: 10 minutes
Serves: 6
Ingredients
- 6 hot cross buns
- 1 tub Repurposeful Picks Berry Swirl Fior di Latte ice cream
- 100ml water
- 30g caster sugar
- 1 Tbsp cocoa powder
- 80g dark chocolate, chopped
- 50ml thickened cream
Method
- To make the chocolate sauce, put the sugar and water into a small saucepan and place over medium-high heat. Cook until the sugar dissolves. Whisk in the cocoa powder.
- Turn the heat down to low and add the chocolate and cream, stirring until fully melted through and glossy. Set aside until ready to serve.
- Cut the hot cross buns in half and place a scoop of ice cream on the base. Drizzle some chocolate sauce over the ice cream and finish with the top half of the buns.
Breda is a freelance food content creator, recipe developer and stylist living and working in Sydney. She is passionate about all food that is full of flavour; community, family, heritage and hospitality are at the centre of her food philosophy. She runs Una Mas Creative with her husband, making original and branded content. Check out Breda's Instagram here, and Unamas Creative page here!
Ingredients for Hot Cross Bun Ice Cream Sandwiches with Chocolate Sauce
-
Special
-
Special
-
Special
Lindt Swiss Dark Chocolate Chocolat Noir 300g
$19.99 ea $6.66 / 100g -
Special
Harris Farm Bread Multigrain Sliced 700g
$3.99 ea $0.57 / 100g -
Special
-
Special
Harris Farm Cream Cheese Cinnamon Scroll 200g
$8.99 ea $4.50 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
Harris Farm Cheese and Bacon Scroll 200g
$7.99 ea $4.00 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Biona Rye Bread Omega Golden Linseed 500g
$7.99 ea $1.60 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
This Is Us Sourdough Crouton Plain 110g
$7.49 ea $6.81 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
-
Special
Dal Colle Triple Chocolate Pandoro 750g
$21.99 ea $2.93 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
4 Me Gluten Free Coconut Macaroons 210g
$12.99 ea $6.19 / 100g -
Special
-
Special
4 Me Gluten Free Chocolate Macardons 220g
$12.99 ea $5.90 / 100g -
Special
-
Special
-
Special
-
Special